Valdymo inovacijų agentūra Verslo veikla pagal verslo liudijimą - Valdymo inovacijų agentūra
agentura@innovate.lt

Verslo veikla pagal verslo liudijimą

Privalumai ir trūkumai
11 Mar 2017

Verslo veikla pagal verslo liudijimą

//
Komentarai0

Ankstesniame straipsnyje, kurį galima rasti čia, buvo aptariama, kad užsiimant verslu jį reikia įregistruoti viena ar kita forma. Pagrindinės verslo vykdymo formos yra verslo liudijimas, individuali veikla ir įmonė.

Kas yra verslo liudijimas

Verslo liudijimas yra dokumentas, nurodantis, kad jūs užsiimate verslu ir konkrečią verslo rūšį. Jis gaunamas VMI elektroniniu būdu arba fiziškai nuvykus į atitinkamą VMI skyrių ir užpildžius nustatytos formos prašymą.

Kokią veiklą galima vystyti pagal verslo liudijimą

Pagal verslo liudijimą galima vystyti veiklą TIK tada, jeigu ji yra VMI patvirtintame veiklų sąraše, kurias galima vykdyti pagal verslo liudijimą, tai tokios veiklos kaip vertimo paslaugos, trumpalaikė ir ilgalaikė nuoma, auklių, valymo, statybos ir kt. paslaugos. Detalų visą veiklos klasifikatorių galima rasti čia: www.vmi.lt.

Kas yra svarbu, sprendžiant, ar jums tinka veikla pagal verslo liudijimą, tai ar jūs teiksite savo paslaugas tik fiziniams asmenims, ar teiksite ir juridiniams asmenims – kadangi pagal verslo liudijimą ne visas paslaugas galima siūlyti juridiniams asmenims (pvz. trenerių veikla, laiptinių valymo paslaugos pagal verslo liudijimą gali būti siūlomos tik gyventojams) arba jas galima siūlyti tik juridiniams asmenims, kurie vykdo kitokią veiklą negu jūs (pvz. statybos, remonto paslaugos pagal verslo liudijimą gali būti teikiamos juridiniams asmenims, kurie patys tokios veiklos nevykdo). Be to, pagal verslo liudijimą iš juridinių asmenų gaunamos pajamos negali viršyti 4500 eurų per mokestinį laikotarpį.

Verslo liudijimo privalumai

Didžiausiais verslo liudijimo privalumais yra laikomi paprasta apskaita ir  aiškūs mokesčių tarifai, kurie yra mažesni, negu dirbant pagal darbo sutartį. Dažnai verslo liudijimus savo veiklai vystyti renkasi žmonės, kuriems žodžiai “buhalterinė apskaita”, “sąnaudos” ir pan. kelia baimę, todėl jie renkasi iš anksto susimokėti visus mokesčius.

Įsigyjant verslo liudijimą, galima jį įsigyti tam tikram periodui (prekybai – net ir 1 dienai, kitoms veiklos – trumpiausiai – 5 dienoms), kartu pažymint dienas, kai nedirbsite (savaitgaliai, planuojamos atostogos ir t.t.), tuo būdu dar labiau sumažinant jo kainą. Susirgus ir turint gydytojo pažymą sumokėtas mokestis gali būti propocingai ligos laikotarpiui sumažintas ir grąžintas.

Verslo liudijimo kaina

Verslo liudijimo kainos skiriasi priklausomai nuo savivaldybės, kurioje vykdoma veikla. Kainos taip pat skiriasi, jeigu veiklą vykdote tik savo savivaldybės teritorijoje, ar norite teikti paslaugas/parduoti gaminamas prekes visoje Lietuvoje. Labai aiški skaičiuoklė yra www.vmi.lt, pasirenkant periodą galima pažymėti, kokiomis dienomis dirbsite (nurodžius, kad dirbsite ne kiekvieną dieną kaina mažėja). Pvz. verslo liudijimas prekybai mugėje niekur kitur nedraustam asmeniui Vilniuje 1 dieną kainuos 2 eurus, PSD 32 eurus ir Sodrai įmoka 1,87 eurų, verslo liudijimas fotografijos paslaugoms Kaune du savaitgalius gegužės mėn., jeigu dirbate pagal darbo sutartį kitur, kainuos 7 eurus, PSD – 5 eurai ir Sodrai 9,03 eurų.

Papildomi mokesčiai

Pagal verslo liudijimą vykdantys veiklą turi papildomai mokėti socialinio draudimo bazinei pensijai ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas nuo minimalios algos, jeigu nesate atleisti nuo šios pareigos (atleisti yra pensininkai, privalomai apdraustieji socialiniu draudimu, pvz. dirbantys pagal darbo sutartį, vaiko priežiūros atostogose esantys tėvai, kt.).

Verslo liudijimo trūkumai

Pagrindiniu verslo liudijimo trūkumu turbūt galima nurodyti tai, kad jo kaina ir susiję mokesčiai SODRAi bei PSD turi būti sumokėti nepriklausomai nuo to, ar jūs gaunate realių pajamų iš nurodytos veiklos, ar jūsų verslo prognozės nepasitvirtino ir pajamų nėra. Todėl verslo liudijimo įsigijimą verta atidėti iki realios veiklos pradžios, be to, jeigu veikla yra svyruojanti, galima apsvarstyti ir kitą veiklos formą – individualią veiklą, apie kurią – kitą mėnesį.

Be to, tikrai ne kiekviena veikla gali būti vykdoma pagal verslo liudijimą, yra baigtinis sąrašas veiklų, kurias galima vykdyti. Verslo liudijimas yra daugiau orientuotas į konkretų amatą, kuriuo užsiimate patys. Pagal verslo liudijimą vykdant veiklą negalima samdyti darbuotojų pagal verslo liudijimą, bet galima sudaryti sutartis dėl paslaugų teikimo su verslo liudijimą turinčiais arba pagal individualią veiklą paslaugas teikiančiais asmenimis.

Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad net jeigu veikla yra leidžiamame sąraše, pagal verslo liudijimą ne visas paslaugas galima siūlyti juridiniams asmenims (pvz. kopijavimo, elektros įrenginių remonto paslaugos gali būti siūlomos tik gyventojams) arba jas galima siūlyti tik juridiniams asmenims, kurie vykdo kitokią veiklą negu jūs (pvz. vertimo, statybos, aplinkos tvarkymo paslaugos pagal verslo liudijimą gali būti teikiamos juridiniams asmenims, kurie patys tokios veiklos nevykdo).

Verslo liudijimas yra orientuotas į gyventojams paslaugas teikiančius asmenis, todėl yra nustatytas apribojimas, kad pagal verslo liudijimą iš juridinių asmenų gaunamos pajamos negali viršyti 4 500 eurų per mokestinį laikotarpį. Pajamos, kurių suma viršija 4 500 turės būti apmokestintos pagal individualiai veiklai taikomus tarifus.

Taip pat, vykdant veiklą pagal verslo liudijimą nėra galimybės susimažinti mokėtinus mokesčius išlaidų sumomis, todėl jeigu veikloje yra didelės sąnaudos, verta apsvarstyti ir kitas veiklos formas.

Ar yra apribota, kiek pajamų aš galiu gauti pagal verslo liudijimą

Pagal verslo liudijimą yra ribojama suma, kurią galite gauti iš juridinių asmenų, ji  negali viršyti 4500 eurų per mokestinį laikotarpį. Šią sumą viršijusios pajamos bus apmokestinamos pagal individualios veiklos tarifus.

Pareiga registruotis PVM mokėtoju

Pagal verslo liudijimą veiklą vykdantis asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju, jeigu jo pajamos, pagal bendrą taisyklę, pasiekia 45 000 eurų (gali ir nepasiekęs šios sumos). Tačiau būtinai pasidomėkite, ar jūsų veiklai netaikomos išimtys, nes ši riba gali būti ir mažesnė, pvz. jeigu importuojate prekes iš ES šalių ir jomis prekiaujate Lietuvoje (pvz. drabužiais ir t.t.), pareiga registruotis PVM mokėtoju ir prie savo parduodamų prekių kainų priskaičiuoti PVM atsiranda kai įsigyjama prekių už daugiau negu 14 000 eurų.

Pareiga deklaruoti pajamas

Net jeigu jūs jau esate sumokėję visus mokesčius už verslo liudijimo įsigijimą, vis tiek jums kyla pareiga kasmet deklaruoti savo pajamas, užpildant Gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją.

Šis straipsnis yra apžvalginio pobūdžio ir gali neapimti visų jūsų konkrečiai veiklai taikomų specialiųjų normų bei išimčių. Todėl prieš pradėdami vykdyti konkrečią veiklą, pasikonsultuokite su VMI ir mokesčių teisės specialistais.

 Paruošė Advokatė Laura Beinorienė.

Palikti atsiliepimą