Valdymo inovacijų agentūra Sėkminga verslo pradžia - Valdymo inovacijų agentūra
agentura@innovate.lt

Sėkminga verslo pradžia

Netikėkite tais, kurie sako, kad verslas tai sunkus darbas. Verslas yra ne kas kita, kaip kūrybą. Kūryba – tai nuolatinis ieškojimas.

Kaip pradėti savo verslą?

Yra du pripažinti būdai kurti verslą: tradicinis ir kūrybinis. Tradiciniu atveju, jūs atliekate rinkos analizę, pasirenkate produktą/ paslaugą, kuriate įmonę, galbūt jos prekės ženklą, paskaičiuojate biudžetą, planuojamą apyvartą, tikėtiną pelną ir einate tikslo link.

Kūrybinis būdas yra grįstas atradimais, kurie ilgainiui gali virsti į didelį pelną. Tuomet kelias toks: problemos identifikavimas (ką norite išspręsti) – kliento profilis – galimi sprendimai (produktų ar paslaugos kūrimas) – išbandymas rinkoje. Jūs nežinote, koks jūsų galutinis tikslas ir koks galutinis produktas/paslauga ar verslo modelis. Skirtingas galimas modifikacijas padiktuos rinka ir jūsų pačių svajonės. Kuo mažiau save apribosite, tuo didesnė sėkmė jūsų laukia. Saras D. Sarasvathy atliko tyrimą, kurio metu apklausė kelis šimtus daugiausia pasiekusių verslininkų. Tyrimo rezultatai buvo netikėti – didieji verslininkai neturi vizijos ar tikslo. Jie bando atsispirti į savo stiprybes ir resursus, kuriuos turi, kūrybiškai ieškodami kelių, kaip tai pritaikyti.

Trys svarbiausi žingsniai verslo pradžiai

Visais atvejais jums reikės prekės ženklo (kas jūs), verslo modelio (kaip jūs veikiate) ir finansavimo. 

Prekės ženklas40%
Verslo modelis40%
Finansavimas20%

 

Prekės ženklas

Prekės ženklo svarba yra labai didelė – taip jūs pasakote, kas jūs esate. Šiuo metu prekės ženklui neužtenka turėti gražų logotipą, reikia istorijos. Žmonės jau nebenori pirkti iš bet ko. Istorijų kūrimas (angl. storytelling) marketinge yra pripažįstama  kaip geriausia reklama. Vieni geriausių pasaulyje istorijų pasakotojų yra Apple. Kas gi nežino istorijos, kaip pirmasis kompiuteris gimė draugų garaže, o Steve Jobsas labai mėgo obolius. O gal obuolys simbolizuoja uždraustą pažinimo vaisių iš Rojaus sodų, o šį ženklą pritvirtinus prie kompiuterio, uždraustasis vaisius tapo pasiekiamas visiems? Apple prekės ženklui nebereikia kurti istorijų, jos kuriamos apie jį.

Lietuvoje taip pat yra puikių istorijų kūrėjų. Pvz. dizainerė Julija Janus, kuriai stilius neturi amžiaus ir dydžio bei kosmetikos gamintojos UogaUoga, kurios pasakoja apie savo draugystę, vaikus, kaimą ir kuria šiltą ryšį su klientu.

Konsultuojame įmones dėl storytelling marketingo, dėl intelektinės nuosavybes ir autorinių teisių, padedame registruoti prekės dizainą. 

  Dėl konsultacijos susisiekite

Verslo modelis

Jums reikia sugalvoti, kokiu būdu jūs veiksite, kad jūsų prekės ženklą sužinotų kiti. Kas jums padės didinti pardavimus, kokių partnerių reikia, kaip jūs komunikuosite? Kokią jūsų ypatinga vertė klientui? Tinkamas verslo modelis yra sėkmės garantas. Tarkim tokios įmonės kaip Facebook ar Uber nepasiūlė nieko iš esmės naujo (viena siūlo žmonėms bendrauti, ką darė ir telegrafas; kita nuvažiuoti iki tikslo), tik sukūrė kitą verslo modelį – labiau pritaikyta vartotojui). Kaip ir lietuviški Vinted.lt arba Beta.lt. (paskui jų pridygo daugybė, bet sėkmė kartais lydi pirmuosius). Iš esmės siūlo apsipirkti, tačiau kitaip ir patogiau.

Verslo modelį greitai ir paprastai padės pasirinkti CANVAS – verslo modelio drobė (angl. business model canvas). Šį įrankį Aleksandras Ostervalderis (Alexander Osterwalder) sukūrė  tam, kad padėtų verslams surasti plėtros kelią ir būti priešakyje konkurentų. Šis modelis patogus tuo, kad viename lape turėsite visą jums ir investuotojamm svarbią informaciją.

Padedame įmonėms išgryninti verslo modelį, kuriame socialinio verslo modelio dizainą.  

  Dėl konsultacijos susisiekite

Finansavimas

Tai yra mažiausia problema, jeigu turite gerą idėją, tačiau visgi pradžiai pinigų reikės. Reali galimybė naujam, tik pradedančiam verslui yra lengvatinės paskolos ir subsidijos.

  • Lengvatinė paskola. Paskolos dydis – 25 000 Eur. Suteikiama 7 metams, taikant atidėjimo terminą. Ją gali gauti ir visai nauji verslai, neturintys jokių pajamų ir pagal individualią veiklą dirbantys fiziniai asmenys. Padedame paruošti verslo planą ir tarpininkaujame su kredito unija. Visą kredito unijų sarašą, rasite čia. Invega taip pat siūlo palūkanų kompensavimą perkant įrangą lizingu. Pledčiant verslą jums gali padėti Atvirų kreditų fondas, suteikiamos paskolos iki 600.000 eur.
  • Parama darbui. Darbdaviui kompensuojama dalis darbo užmokesčio išlaidų (23,3 proc. nuo apskaičiuoto atlyginimo):
    • įdarbinus darbinės patirties neturinčius jaunuolius nuo 18 iki 29 m. amžiaus, kompensacijos laikotarpis iki 12 mėn.
    • įdarbinus vyresnius nei 54 m. amžiaus žmones, neturėjusius darbo 6 mėn., kompensacijos laikotarpis iki 24 mėn.
  • Subsidija verslo pradžiai. Gavę lengvatinę paskolą, galite gauti subsidiją darbo užmokesčio išlaidų daliai kompensuoti. Nustatytas   mėnesio įkainis, nu kuriuo skaičiuojama kompensacija yra 498,48 Eur.  Maksimalus kompensacijos laikotarpis 12 mėn. Prioritetinės grupės (ne mažiau kaip 6 mėn. teritorinėje darbo biržoje registruoti bedarbiai, neįgalieji, asmenys iki 29 metų, vyresni negu 54 metų asmenys, moterys, tie, kurie kuria ir (ar) kurs „žaliąsias“ darbo vietas) gali gauti iki 75 proc. fiksuoto įkainio kompensaciją.
  • Darbo vietos subsidija. Lietuvos darbo birža taip pat skiria subsidiją verslo pradžiai. Jei turite gerų sumanymų dėl savo verslo, teritorinė darbo birža gali Jums pasiūlyti finansinę paramą darbo vietos sau  steigimui.
  • Pradėdami verslą taip pat gali gauti kompensaciją konsultacijoms pagal priemonę Verslo konsultantas, skiriama 2000 Eur verslo konsultacijų išlaidoms kompensuoti per 6 mėnesius. ir Expo konsultantas Lt; skiriama 4000 Eur eksporto konsultacijų išlaidoms kompensuoti per 6 mėnesius.

  Domina lengvatinės paskolos?